baterie wannowe
Armatura łazienkowa

Jaką wybrać baterię wannową? Na co zwracać uwagę?

Wybór baterii łazienkowych jest dziś naprawdę spory. Nie zawsze wiadomo na co się zdecydować i będąc laikiem nie zawsze można obiektywnie ocenić, jakie funkcje są bardziej przydatne a jakie mniej. Na pewno warto dokładniej przeanalizować poszczególne modele przed podjęciem decyzji. Podpowiadamy na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, by wybrać model, który sprawdzi się przez wiele lat.

Ścienna, stojąca czy natynkowa?

Baterie różnią się kształtem, designem i technologiami, ale też przede wszystkim sposobem montażu. Do najczęściej stosowanych zaliczyć można baterie ścienne natynkowe. Montaż ich nie jest skomplikowany i w razie jakiejkolwiek awarii, można łatwo wymienić daną część. Minusem jest to, że cała konstrukcja pozostaje widoczna. Baterie natynkowe ścienne możemy podzielić na te jednouchwytowe i z dwoma uchwytami.

Baterie ścienne podtynkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wybierane są szczególnie do łazienek utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Nie ma w nich zbyt wielu zewnętrznych elementów. Cała konstrukcja znajduje się bowiem pod ścianą. Są dzięki temu łatwiejsze podczas czyszczenia i wyglądają bardziej estetycznie. Minusem jest jednak to, że w przypadku poważnej awarii, wymiana części nie jest już tak łatwa, jak w przypadku modeli natynkowych.

Równie często wybierane są baterie wannowe stojące. Modele te montowane są zazwyczaj na obrzeżach wanny. Podłączana jest do instalacji za pośrednictwem specjalnych wężyków. Przez to nie mamy zbyt dużej swobody podczas aranżacji. Bateria musi znajdować się bowiem dosyć blisko samej instalacji. Te modele mogą różnić się znacznie designem i pasować do wielu aranżacji. Ze względu na dosyć prosty montaż, cieszą się także sporym zainteresowaniem.

Polecany sklep – LazienkiABC – największy wybór baterii wannowych!

bateria wannowa

Co jest istotne a co mniej?

Poszczególne baterie różnią się od siebie parametrami technicznymi. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką dany model ma głowicę. To od niej będzie bowiem zależało czy bateria będzie trwała i czy nie będzie przepuszczała wody. Jednymi z lepszych są modele ceramiczne.

Ważne jest także to, czy bateria posiada technologię, które mają wpływ na zmniejszenie zużycia wody. Najbardziej podstawowym urządzeniem do tego jest perlator. Nie tylko napowietrza i zwiększa objętość wypływającej wody, ale także sprawia, że w rezultacie zużywamy jej po prostu mniej. Dobrym wyborem jest zakup baterii wannowych z termostatem. Sam termostat pozwala na ustawienie pożądanej temperatury wypływającej wody. Nie musimy więc marnować jej na ustawienie strumienia, na jakim nam zależy a także nie ma ryzyka związanego z poparzeniem się zbyt gorącą wodą – jest to szczególnie istotne gdy z łazienki na co dzień korzystają małe dzieci czy osoby starsze.