Łazienka

Łazienka dla seniora – jak ją urządzić?

Łazienka jest miejscem, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. Powinna być ona nie tylko estetyczna, ale i komfortowa. Nie zawsze możemy urządzić ją tak jak chcemy. Jeśli wśród domowników jest osoba starsza lub z problemami motorycznymi aranżacja wnętrza powinna uwzględnić szczególne potrzeby. Podpowiadamy jak urządzić łazienkę dla seniora!

Łazienka jest miejscem, w którym tak naprawdę dochodzi do większości wypadków w domu. Śliskie powierzchnie, woda a także i czynności jakie tam wykonujemy mają wpływ na to, że miejsce to nie zawsze jest bezpieczne. Są jednak sposoby na to, by miejsce to było przyjazne dla wszystkich domowników.

łazienka seniora

Wanna czy kabina dla seniora?

Jedną z ważniejszych kwestii jest to czy w łazience ma się znaleźć kabina czy wanna. Oczywiście lepszą opcją jest kabina prysznicowa i to z niskim brodzikiem. Wchodząc do kabiny osoba starsza nie musi pokonywać żadnych barier. Brodzik powinien być antypoślizgowy, w tych nowych modelach zazwyczaj jest to już standard.

Można też zamiast brodzika pokusić się o sam odpływ linowy. Taki odpływ nie wymaga już montowania brodzika. Dzięki temu do kabiny można bezproblemowo wjechać np. wózkiem. Wybierając kabinę warto zwrócić uwagę także na szkło z jakiego została wykonana. Lepszym rozwiązaniem jest szyba hartowana, bezpieczna.

Co powinno znaleźć się w łazience dla seniora?

W łazience dla seniora najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego powinny znaleźć się tam wszelkiego typu uchwyty, które są niezwykle pomocne. Mogą znaleźć się w pobliżu sanitariatu, umywalki czy w kabinie prysznicowej. Montaż ich i zakup nie jest zbyt kosztowny, jednak w praktyce żadna łazienka dla seniora nie powinna być urządzona bez nich.

Warto zamiast zwykłej baterii natryskowej zainwestować w taką z termostatem. Termostat jest zabezpieczeniem przed poparzeniami. Dzięki temu wypływająca woda ma optymalna temperaturę, takie rozwiązanie jest nie tylko bezpieczne, ale także i można podczas normalnego użytkowania zmniejszyć zużycie wody – i to znacznie.

Łazienkę dla seniora urządzisz w tym sklepie – https://www.lazienkiabc.pl/